Spravedlnost dorazila i do Čadu

N'DJAMENA, ČAD: ,,Kdyže to spravedlnost dorazila i do Čadu?" zeptal se bývalý politický vězeň, když se skupinkou obětí mučení diskutoval o úmyslu trestně stíhat bývalého čadského diktátora Hissčna Habrého. Habré, který v letech 1982 až 1990 terorizoval tuto chudou zemi uprostřed Afriky, si teď spokojeně žije ve vile na senegalském pobřeží a užívá si čtrnácti milionů dolarů, které cestou do exilu údajně ukradl ze státní pokladny.

Spravedlnost do Čadu ale opravdu dorazila. Objevila se zde v osobě belgického soudce, belgického prokurátora, čtyř urostlých policistů a soudního úředníka, kteří do prašné N'Djameny přijeli prošetřit obvinění vznesená proti Habrému u belgického soudu v souladu s tamním dlouhorukým zákonem pro boj proti zvěrstvům, který umožňuje soudní stíhání závažných zločinů proti lidskosti bez ohledu na to, kde se udály.

Když čadský rozhlas odvysílal zprávu o příjezdu zástupců belgického soudu, začaly se bývalé oběti Habrého režimu stavět do fronty před soudní budovou. Chtěly vypovídat. Habré, za nímž kdysi stály Francie i Spojené státy, neboť jej měly za ochranný val proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, dal do doby, než byl sesazen svým bývalým armádním velitelem, údajně zabít desítky tisíc svých skutečných i domnělých odpůrců. Na klíčových bezpečnostních postech nové vlády však dodnes sedí nemálo Habrého nejbrutálnějších nohsledů. Vyjít z davu a svědčit je proto stále velice nebezpečné. Soudcova návštěva - a vstřícnost čadské vlády - však, jak se zdá, dodala obětem odvahu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/hyNtjbJcs