Soud v Phnompenhu

Tři desítky let poté, co Rudí Khmerové vyvraždili čtvrtinu ze sedmi milionů obyvatel Kambodže, má své síně otevřít soudní dvůr, před nějž budou postaveni nejzodpovědnější z přežívajících vůdců.

Podle dohody mezi Organizací spojených národů a kambodžskou vládou bylo nyní vybráno 13 zahraničních soudců, kteří budou působit vedle 17 kambodžských protějšků. Tato eklektická skupina právníků zahájí v prvním červencovém týdnu nevšední experiment mezinárodní spravedlnosti. Během příštích tří let budou výstižně pojmenované Mimořádné síně usilovat o sestavení měřítka právní zodpovědnosti za jednu z nejhorších genocid dvacátého století. Mezi těmi, kdo budou zřejmě souzeni, jsou dva z Pol Potovy nejbližší a nejmocnější kohorty: Nuon Čea, partajní vůdce Rudých Khmerů, a Ieng Sary, bývalý místopředseda vlády pro zahraniční záležitosti.

Vzhledem k tomu, jak dlouho trvalo dát vůbec věci do pohybu – rozhovory se přerušovaně táhly devět let –, je už samotná existence tribunálu důvodem k oslavě. Test těchto procesů bude ovšem spočívat v tom, zda budou postavené na faktech, nestranné a zásadové – a zda budou jako takové vnímány.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/o6byUWR/cs;