Soudný den pro eurozónu

MNICHOV – Evropa a svět dychtivě čekají na 12. září, kdy má německý Ústavní soud rozhodnout o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), navrhovaném trvalém nástupci současného nouzového nástroje pro poskytování půjček s názvem Evropský mechanismus finanční stability. Soud musí rozhodnout o podnětu německých navrhovatelů, podle nichž by legislativa zavádějící ESM byla v rozporu s německým Grundgesetz (ústavou). Rozhodne-li soud ve prospěch navrhovatelů, požádá zároveň německého prezidenta, aby smlouvu o ESM nepodepisoval, přestože už ji ratifikoval německý Bundestag.

Na všech stranách panují z blížícího se rozhodnutí vážné obavy. Investoři mají strach, že soud by se mohl postavit proti ESM a oni by pak museli nést ztráty ze svých špatných investic. Daňoví poplatníci a důchodci v evropských zemích, jejichž ekonomika je stále solidní, se obávají, že soud by mohl vydláždit cestu k socializaci dluhů eurozóny a naložit jim na bedra zátěž v podobě ztrát zmíněných investorů.

Navrhovatelé reprezentují celé politické spektrum včetně strany Levice, poslance za Křesťansko-sociální unii Petera Gauweilera nebo ministryně spravedlnosti v bývalé sociálně-demokratické vládě kancléře Gerharda Schrödera Herty Däublerové-Gmelinové, která na podporu svého podnětu shromáždila desetitisíce podpisů. Mezi navrhovateli figuruje i skupina bývalých profesorů ekonomie a práva nebo další skupina „obyčejných občanů“, jejichž jednotlivá podání vybral soud jako příklad.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/VbN7mx1cs