Obrana japonské sebeobrany

CAMBRIDGE – Od konce druhé světové války se Japonsko řídí Američany sepsanou „mírovou ústavou“, jejíž článek 9 zakazuje válku a omezuje nasazení japonských vojsk na případy sebeobrany. Premiér Šinzó Abe se nyní snaží prosadit legislativní úpravu, která by Japonsku umožnila novou interpretaci ústavy tak, aby zahrnovala „kolektivní sebeobranu“, v jejímž rámci by Japonsko rozšířilo svou bezpečnostní spolupráci s jinými zeměmi, především se Spojenými státy coby svým nejbližším spojencem.

Kritikové to považují za radikální odklon od sedmi desetiletí pacifismu. Abeho stěžejní cíle – zlepšit schopnost Japonska reagovat na hrozby, které ještě nejsou ozbrojeným útokem, umožnit zemi efektivnější účast na mezinárodních mírových aktivitách a předefinovat opatření k sebeobraně povolené na základě článku 9 – jsou však ve skutečnosti relativně skromné.

Obavy, že by tento krok vedl k zatažení Japonska do vzdálených amerických válek, jsou obdobně přehnané. Nová pravidla byla pečlivě vybrána tak, aby podobné avantýry zakazovala a současně umožnila Japonsku užší spolupráci s USA při řešení přímých hrozeb pro japonskou bezpečnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UAUBR7j/cs;