Povinnosti bez hranic

CAMBRIDGE – Tvrdí se, že během občanské války v Sýrii zemřelo více než 130 000 lidí. Zprávy Organizace spojených národů o zvěrstvech, internetové snímky útoků na civilisty a svědectví o utrpení uprchlíků nám drásají srdce. Co se však dá dělat – a kým?

Kanadský vědec a politik Michael Ignatieff nedávno vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby vynutil bezletovou zónu nad Sýrií, a to navzdory téměř jistému faktu, že Rusko vetuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN potřebnou k legalizaci takového kroku. Pokud se totiž syrskému prezidentu Bašáru Asadovi podle Ignatieffova názoru umožní zvítězit, jeho jednotky vyhladí – alespoň načas – zbývající sunnitské povstalce a vzhledem k roznícené nenávisti nakonec znovu poteče krev.

Komentátor Thomas Friedman ve vedlejším článku vyvodil některá ponaučení z nedávné zkušenosti Spojených států na Blízkém východě. Za prvé Američané málo chápou sociální a politické složitosti v tamních státech. Za druhé sice USA mohou zabránit špatným věcem (se značnými náklady), ale nemohou samy vynutit věci dobré. A za třetí když se Amerika snaží v těchto zemích vynutit dobré věci, riskuje, že převezme zodpovědnost za vyřešení tamních problémů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/D0sqRhqcs