Zopakuje se rok 1914?

CAMBRIDGE – Letos si připomínáme sté výročí převratné události novodobých dějin. První světová válka si vyžádala zhruba 20 milionů lidských životů a zničila celou jednu generaci mladých Evropanů. A také zásadně změnila mezinárodní uspořádání v Evropě i jinde.

První světová válka však zničila nejen lidské životy, ale i tři evropská impéria – Německo, Rakousko-Uhersko a Rusko – a vzhledem k pozdějšímu zániku Osmanské říše také čtvrté impérium na evropském okraji. Až do první světové války se těžiště moci nacházelo v Evropě; po tomto konfliktu si status velmocí získaly i Spojené státy a Japonsko. Válka rovněž připravila půdu pro bolševický převrat v roce 1917, vydláždila cestu fašismu a zintenzivnila a rozšířila ideologické boje, které poznamenaly dvacáté století.

Jak mohlo k takové katastrofě dojít? Když byl krátce po vypuknutí války německý kancléř Theobald von Bethmann-Hollweg požádán, aby vysvětlil, co se stalo, odpověděl: „Ó, to kdybych věděl!“ Snad kvůli vlastnímu sebevyvinění začal pokládat tuto válku za nevyhnutelnou. Také britský ministr zahraničí sir Edward Grey se prý „začal přiklánět k názoru, že žádný člověk na světě jí nemohl zabránit“.

https://prosyn.org/tDHzuaNcs