US President-elect Joe Biden may have promised a “return to normalcy,” but the truth is that there is no going back. The world is changing in fundamental ways, and the actions the world takes in the next few years will be critical to lay the groundwork for a sustainable, secure, and prosperous future.
For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world’s foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
NEW YORK – Minulý měsíc se v kolumbijském Medellínu uskutečnilo pozoruhodné setkání. Sjelo se zhruba 22 tisíc lidí, aby se zúčastnili Světového městského fóra (World Urban Forum) a diskutovali o budoucnosti měst. Ohniskem zájmu bylo vytváření „měst pro život“ – tedy podpora spravedlivého rozvoje v městském prostředí, kde už žije většina obyvatel světa a kde budou do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace.
Samotné místo konání bylo symbolické: Medellín, kdysi nechvalně proslulý drogovými gangy, má dnes zaslouženě dobré jméno jako jedno z předních průkopnických měst světa. Příběh jeho transformace nabízí významné ponaučení pro urbánní prostředí všude jinde.
V 80. a 90. letech minulého století ulice Medellínu i tamní politiku ovládali bossové zločineckých kartelů jako neblaze proslulý Pablo Escobar. Zdrojem Escobarovy moci nebyl jen nesmírně výnosný mezinárodní obchod s kokainem (roztáčený poptávkou ve Spojených státech), ale také krajní nerovnost v Medellínu a Kolumbii vůbec. Obrovské slumy, vládou prakticky přenechané svému osudu, na strmých andských svazích údolí, v němž je město položeno, zajišťovaly kartelům pohotový přísun rekrutů. Za neexistence veřejných služeb si Escobar svou štědrostí podmanil city i myšlení medellínské chudiny – přestože zároveň město terorizoval.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in