Druhá mexická revoluce

MEXICO CITY – Mexiko, v posledních letech stagnující země zamořená násilím, se začalo v roce 2013 díky aktivistickému prezidentovi a koalici politických stran odhodlaných posunout zemi vpřed konečně probouzet z letargie. Vedle významných změn však zemi charakterizují také značná nejistota a zveličování problémů. Těžko tomu ovšem mohlo být jinak.

Situace připomíná stav před 20 lety – téměř na den přesně. Když 1. ledna 1994 vstoupila v platnost Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) uzavřená mezi Mexikem, Kanadou a Spojenými státy, zdálo se, že Mexiko má nakročeno ke skutečně raketovému startu. Série událostí – zapatistické povstání v Chiapasu, atentáty na prezidentského kandidáta a hlavního poradce nastupujícího prezidenta či kolaps měny – však v tomtéž roce otřásly celým Mexikem a odhalily hloubku problémů, jimž země čelí.

NAFTA přinesla prudký růst mexického vývozu i dramatickou změnu jeho složení. Byla však velkým zklamáním co do přílivu zahraničních investic a hospodářského růstu, který v posledních dvou desetiletích dosahuje průměrné hodnoty 2,6% ročně – to je méně než v Peru, Chile, Kolumbii, Brazílii a Uruguayi. V důsledku toho se příjmová propast mezi Mexikem na jedné straně a USA a Kanadou na druhé straně prakticky nezmenšila.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WimIJ2y/cs;