1

Opatrní brazilští voliči

MEXICO CITY – Brazílie je letos v záři globálních reflektorů, a ne vždy z žádoucích důvodů. Po loňských výtržnostech kvůli objemu peněz vynakládaných na fotbalové mistrovství světa v roce 2014 protesty pokračovaly a přetrvávaly i během červnového turnaje. Objevovaly se strašlivé – byť nakonec nepodložené – předpovědi o chaotických podmínkách pro účastníky a pak samozřejmě přišel katastrofální výkon domácího týmu.

Náklady na fotbalový dýchánek, které ještě více zatížily zemi procházející hospodářským zpomalením, se nyní obloukem vracejí. Několik analytiků dospělo k závěru, že brazilská bublina praskla a že takzvaná „země budoucnosti“ zůstane vězet v přítomnosti.

Hospodářská nejistota má dramatický dopad také na brazilskou politiku. A do zpočátku poklidné, ba přímo předvídatelné prezidentské předvolební kampaně vnesla zmatek smrt kandidáta Brazilské socialistické strany Eduarda Campose při srpnovém leteckém neštěstí.

Nominaci na Camposovo místo poté získala jeho kandidátka na post viceprezidentky Marina Silvová. Ta kandidovala na prezidentku už před čtyřmi lety, kdy hájila zelenou, sociálně konzervativní, ale silně prodemokratickou platformu a obdržela téměř 20 milionů hlasů. Její vazby na obrovské brazilské evangelické církve a její neochota rozejít se s nimi v otázkách, jako jsou potraty, manželství osob stejného pohlaví a protidrogová politika, jí mnoho voličů ubírají. Přesto rychle předběhla kandidáta Sociálně demokratické strany (PSDB) Aécia Nevese a stala se hlavní vyzývatelkou Dilmy Rousseffové, současné prezidentky a kandidátky Strany pracujících (PT). A protože výzkumy veřejného mínění nepřiznávají žádnému kandidátovi v prvním kole plánovaném na 5. října ani zdaleka 50% hlasů, zdá se druhé kolo mezi oběma ženami nevyhnutelné.