4

Ukrajina Latinské Ameriky

MÉXICO – Podle všech známek se mezinárodní společenství smířilo s krymským „záborem území,“ jak dění nazval americký viceprezident Joe Biden, v režii ruského prezidenta Vladimíra Putina. Jakmile se Putin rozhodl, že chce přijmout důsledky svých skutků, Spojené státy, Evropská unie či Organizace spojených národů mohly udělat jen velmi málo.

Latinská Amerika naproti tomu zažívá opačný problém. Přestože země regionu mají prostředky k zastavení sílící katastrofy v oblasti politiky, ekonomiky a lidských práv ve Venezuele, schází jim vůle, zatímco soustředěnost zbytku světa Ukrajinu je zbavila veškerého tlaku na to, aby jednaly.

Na Ukrajině se zdá, že USA a EU zvolily rozumný postup či spíše realistickou dvoukolejnou reakci, která sice nepřinese velkolepé výsledky, ale je rozhodně lepší než nicnedělání.

Zaprvé, doposud uvalené sankce – zrušení víz, zabavení či zmražení majetku a podobně – nevrátí Sevastopol Ukrajině, ale nakonec zaberou, alespoň v některých sektorech ruského byznysu. Zdali to oligarchy spojí nebo rozdělí a zdali je to přiměje stáhnout své peníze z Ruska nebo je převést zpět domů, nelze předvídat.