razzaz1_Marcus Yam  Los Angeles Times via Getty Images_jordan drought Marcus Yam Los Angeles Times via Getty Images

Jak Zapobiec Globalnej Katastrofie Klimatycznej

AMMAN – Najgorętszym odnotowanym dniem w Jordanii od 1960 r. był dzień w lipcu w 2018 r.,  kiedy temperatura osiągnęła 49,3° Celsjusza (120,7° Fahrenheita); stało się to miesiąc po tym, jak zostałem premierem. Jordania nie jest wyjątkiem: w ostatnich latach fale upałów powodowały rekordowo wysokie temperatury od Kanady po Australię. Skutki zmian klimatu (w tym zwiększona częstotliwość i dotkliwość powodzi, huraganów i susz), choć odczuwalne lokalnie, wymagają globalnej reakcji, która powinna wyznaczyć wiążące cele uwzględniające wkład krajów w badanie problemu i jego rozwiązań.

Jordania aktywnie realizuje politykę i programy mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich 15 lat w Jordanii roczne emisje na mieszkańca spadły z 3,5 tony do 2,5 tony. Ale Jordania, podobnie jak zdecydowana większość krajów, ma znikomy udział w globalnej emisji CO2 – zaledwie 0,04% rocznie. Więc nawet gdyby Jordania z dnia na dzień przeszła całkowicie na zieloną gospodarkę, niewiele by to zmieniło globalnie. Nie zwalnia to nas z odpowiedzialności, ale nie możemy przeoczyć faktu, że emisje są skoncentrowane gdzie indziej: 20 największych emitentów odpowiada za prawie 80% rocznej kwoty, przy czym same Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają za 38%.

W wielu krajach konsekwencje zmian klimatycznych jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę są zdumiewające. W przypadku Jordanii spowodowało to, że i tak już napięte ograniczenie jeszcze się zaostrzyło. Opady deszczu były wcześniej zbawicielem społeczności wiejskich, które zajmowały się sezonowym rolnictwem i hodowlą na półpustynnych terenach. Jednak w ciągu ostatniej dekady stały spadek średnich rocznych opadów oraz wzrost częstotliwości i nasilenia susz osłabił te rodzaje rolnictwa, pogłębiając przepaść społeczno-ekonomiczną między obszarami wiejskimi a miejskimi.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/CwAGgbdpl