Profily mírotvorby

NEW YORK – Prezident John F. Kennedy před padesáti lety dokázal zdánlivě nemožné. Na vrcholu studené války pohnul dvěma supervelmocemi, Spojenými státy a Sovětským svazem, směrem k míru. Ponaučení z projevu Kennedyho schopnosti vést – jedné z nejlepších v soudobých dějinách – má přímou relevanci pro dnešek.

Líčím tento pozoruhodný příběh ve své nové knize To Move the World (Pohnout světem). Mnozí měli za to, že válka mezi dvěma supervelmocemi je nevyhnutelná. Kubánská raketová krize v říjnu 1962 vyvolala celosvětovou atmosféru strachu a pesimismu a rozhodně také přesvědčení, že USA a Sovětský svaz nelze usmířit.

Kennedy porozuměl situaci lépe. Chápal, že nebezpečné napětí z velké části vychází od zastánců tvrdé linie na obou stranách, kteří se chovali, jako by mír nebyl možný. Jejich činy na jedné straně vyvolávaly příkré reakce na straně druhé, což bylo motorem pohybu po vzestupné spirále nedůvěry, která v obou táborech utvrzovala krajní postoje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QQL9SYg/cs;