Patrick T. Fallon/AFP/Getty Images

Zelení pro Trumpa?

MELBOURNE – Jsem zelený. V Austrálii jsem za zelené dvakrát kandidoval do federálního parlamentu. Jenže 8. listopadu by nad vším dobrým, co zelené politické hnutí od svého vzniku přineslo, mohla převážit Strana zelených Spojených států, pokud její prezidentská kandidátka Jill Steinová přivodí zvolení Donalda Trumpa.

Už jsme to zažili. V roce 2000 by se americkým prezidentem stal Al Gore, kdyby zvítězil na Floridě. Ve státě ale o 537 hlasů vyhrál George W. Bush, zatímco 97 241 Floriďanů hlasovalo pro zeleného kandidáta Ralpha Nadera. Nader poté napsal na svůj web: „Průzkumy před volebními místnostmi v roce 2000 ukázaly, že 25 % mých voličů by dalo hlas Bushovi, 38 % by hlasovalo pro Gorea a zbytek by vůbec nešel k volbám.“ Když tímto způsobem Naderovy hlasy rozdělíme, zjistíme, že kdyby nekandidoval, Gore by Floridu získal s náskokem více než 12 000 hlasů.

Skupina dřívějších aktivistů podporujících Nadera před volbami zveřejnila otevřený dopis, ve kterém jej vyzvali k ukončení kampaně. „Už je zřejmé,“ napsali, „že byste reálně mohl přihrát Bílý dům Bushovi.“ Nader odmítl a uvedl, že mezi kandidáty dvou velkých stran není žádný zásadní rozdíl.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/s5loDHN/cs;