Project Syndicate The FED

Federální rezervní systém Donalda Trumpa

CAMBRIDGE – Jmenováním Jeroma Powella příštím předsedou Federálního rezervního systému USA učinil Donald Trump ve funkci prezidenta zatím asi nejvýznamnější jednotlivé rozhodnutí. Je to uvážlivá a střízlivá volba, předznamenávající krátkodobou kontinuitu politik Fedu v oblasti úrokových sazeb a možná jednodušší a čistější přístup k regulatorní politice.

Powell sice nemá doktorát z ekonomie jako současná předsedkyně Fedu Janet Yellenová a její předchůdce Ben Bernanke, ale roky, kdy ve Fedu působil jako „běžný“ guvernér, využil k získání hluboké znalosti klíčových potíží, s nimiž se bude potýkat. Ale nenechme se mýlit: instituce, již teď Powell povede, ovládá globální finanční soustavu. Všichni ostatní centrální bankéři, ministři financí, ba i prezidenti hrají s notným odstupem až druhé housle.

Zdá-li se to nadnesené, pak jen proto, že většina z nás Fedu nevěnuje opravdovou každodenní pozornost. Když Fed trefí do černého, zavládne stabilita cen, nezaměstnanost se drží nízko a výstup si čile pobrukuje. Ale „trefit do černého“ není vždy snadné, a když Fed trefí vedle, důsledky mohou být hodně ošklivé.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/At3g7OO/cs;

Handpicked to read next