10

Jeremy Lin a politická ekonomie superhvězd

CAMBRIDGE – Největší zprávou, která v posledních týdnech hýbe Cambridgí, je Jeremy Lin, absolvent Harvardovy univerzity v oboru ekonomie. Tento mladík šokoval Národní basketbalovou asociaci (NBA) tím, že se přes noc proměnil z „nikoho“ v opravdovou hvězdu, která dovedla dosud často prohrávající tým New York Knicks k výjimečné šňůře vítězství.

Linův úspěch je nádherný částečně i proto, že popírá tolik kulturních předsudků o amerických sportovcích asijského původu. Udivení experti, kteří Lina přehlédli, nyní říkají věci jako „on na to prostě nevypadal“. Linova zjevná poctivost a otevřenost mu získaly příznivce i mimo oblast sportu. Všiml si ho celý svět, neboť Lin se ve dvou po sobě jdoucích číslech objevil na obálce časopisu Sports Illustrated. NBA, která se snaží budovat značku a prosazovat své zájmy v Číně, je nadšená.

Přiznám se, že i já jsem obrovským Linovým fanouškem. Můj dospívající syn si jeho umění a pracovní etiku idolizuje už od chvíle, co Lin zazářil v harvardském univerzitním týmu. Jako ekonom, který pozoruje planoucí hněv veřejnosti na lidi spadající do „jednoho procenta“ osob s nejvyššími příjmy, však vidím také jinou, dosud přehlíženou stránku tohoto příběhu.

Ohromuje mě, s jakou blazeovaností přijímá veřejnost platy sportovních hvězd v porovnání s malou úctou k superhvězdám v oblasti byznysu a financí. Roční plat poloviny hráčů NBA převyšuje 2 miliony dolarů, což je více než pětinásobek prahu nutného k překročení hranice 1% nejvyšších příjmů domácností ve Spojených státech. A protože dlouhodobé superhvězdy jako Kobe Bryant vydělávají přes 25 milionů dolarů ročně, je průměrný roční plat v NBA vyšší než 5 milionů. Linových 800 000 dolarů za rok je ve skutečnosti „minimální mzda“ pro druhou sezonu v NBA. Lze předpokládat, že Lin bude brzy vydělávat mnohem víc a fanoušci mu dál budou tleskat.