White House Photo/Pete Souza

Čína je stále číslo dvě

CAMBRIDGE – Novinové titulky hlásaly tento týden do celého světa zlomový okamžik pro globální ekonomiku. Jak uvedl deník Financial Times, „Čína má nakročeno k tomu, aby letos předstihla USA v roli vedoucí světové hospodářské mocnosti“. Je to překvapivá událost – nebo by alespoň byla, pokud by toto tvrzení nebylo od základu mylné. Ve skutečnosti zůstávají největší národní ekonomikou světa s velkým náskokem USA.

Informace byla založena na zprávě, kterou 29. dubna vydal Mezinárodní srovnávací program (ICP) Světové banky. Činnost ICP je mimořádně hodnotná. Dychtivě očekávám a používám jeho nové odhady zveřejňované přibližně jednou za šest let, a to včetně pohledu na Čínu.

Údaje ICP porovnávají HDP jednotlivých zemí s využitím směnných kurzů přepočtených na paritu kupní síly (PPP), tedy nikoliv s využitím tržních kurzů. Tento postup je správný, když při měření životní úrovně zohledňujeme reálný (o inflaci očištěný) příjem na obyvatele. Zároveň je však nesprávný, když se zaměřujeme na národní důchod s cílem změřit váhu dané země v globální ekonomice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/s94bpUb/cs;