Subvenční past

CAMBRIDGE – Není mnoho politik, při nichž by se dobré hospodaření dostávalo do tak přímého střetu s dobrou politikou jako v případě subvencování potravin a energií. Problém finančně neudržitelných subvencí je teď v popředí zájmu tří nejvýznamnějších nových lídrů světa: egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího, indonéského prezidenta-čekatele Joko Widoda, zvaného „Jokowi,“ a indického premiéra Nárendry Módího.

Sísí se k nutnosti seškrtat subvence staví lépe, než se dalo čekat. Módí si naopak vede hůř, než se předpokládalo – dokonce torpéduje dlouho očekávanou dohodu se Světovou obchodní organizací. U Jokowi je na hodnocení příliš brzy.

Sísí v červenci dokázal něco, co se v Severní Africe a na Blízkém východě podařilo jen hrstce lídrů: zostra osekal dlouholeté palivové subvence a nechal ceny stoupnout o 41-78 %. Kupodivu se neuskutečnilo mnoho protestů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/4fuVTM1/cs;