Suverénní dluh opět na startu

CAMBRIDGE – Argentině a jejím bankéřům bylo znemožněno naplnit dohody o restrukturalizaci dluhu dosažené s věřiteli, dokud nebudou plně uhrazeny závazky 7% neústupných věřitelů, kteří tyto dohody odmítli – na tomto rozhodnutí se už pravděpodobně nic nezmění, neboť ho nyní potvrdil americký Nejvyšší soud. Litovat Argentinu je sice obtížné, avšak rozhodnutí ve prospěch neústupných investorů je špatnou zprávou pro globální finanční soustavu a vrací mezinárodní režim restrukturalizace suverénních dluhů o krok zpět.

Proč je tak těžké cítit sympatie s rozvojovou zemí, která nedokáže splatit své dluhy? Například proto, že v roce 2001 Argentina jednostranně vyhlásila neschopnost splácet své závazky, totiž celý svůj stomiliardový dluh – byl to neobvyklý krok, protože se země ani nepokusila vyjednat s věřiteli nové podmínky. A když se v roce 2005 vláda konečně uvolila k jednání o výměně dluhu, mohla si téměř diktovat podmínky – sedmdesátiprocentní „sestřih“.

V nadcházejících deseti letech realizovali prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová a její zesnulý manžel a předchůdce Néstor Kirchner řadu křiklavě špatných ekonomických politik. Nezávislost centrální banky a statistického úřadu byly například vážně narušeny, když si Fernándezová vynutila zavedení indexu spotřebitelských cen, který hrubě podhodnocuje míru inflace. Smlouvy se porušovaly a zahraniční firmy znárodňovaly. A když prudce rostoucí globální ceny hlavních argentinských zemědělských komodit poskytly zemi neocenitelnou šanci zvednout výkonnost a zvýšit chronicky nedostatečné příjmy v zahraniční měně, zavedla Fernándezová na vývoz sóji, pšenice a hovězího masa vysoká cla a kvóty.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/jZ1vGVE/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now