Fischer, Fed a americký růst

CAMBRIDGE – Když se nyní prezidentkou amerického Federálního rezervního systému stane Janet Yellenová, přesunula se pozornost na kandidáta, který ji vystřídá ve funkci viceprezidentky. Díky jedinečné kombinaci kvalifikace, kvalit a zkušeností by byl ideální volbou Stanley Fischer.

Během své akademické kariéry patřil Fischer k nejúspěšnějším expertům na oblast monetární ekonomie. Poté působil jako hlavní ekonom Světové banky, první náměstek výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu a naposledy jako guvernér izraelské centrální banky. Na všech těchto pozicích vynikal. Člověk jen obtížně hledá jiného ekonoma (přinejmenším od dob Johna Maynarda Keynese), jenž by v sobě tak dobře kombinoval analytické schopnosti, zdravý politický úsudek, jasné vyjadřování, nesobecké odhodlání zlepšit svět a schopnost dosahovat cílů jako právě Fischer – navíc s neochvějně dobrou náladou.

Během působení v MMF v 90. letech a ve funkci izraelského centrálního bankéře během globální finanční krize v letech 2008-2009 získal Fischer také rozsáhlé zkušenosti s krizovým řízením. To z něj činí ideálního partnera pro Yellenovou, která je rovněž neobvykle úspěšnou akademičkou a političkou, ale nejlepších výsledků dosahuje, když má možnost se důkladně připravit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tP1g3vC/cs;