15

Cena za skotskou nezávislost

NEW YORK – Zraky světa se nyní upírají na skotské referendum o nezávislosti na Spojeném království; o překreslení národních hranic ale neusiluje jen Skotsko. Hnutí za nezávislost působí v mnoha částech světa; ostatně od roku 1980 do OSN vstoupilo 39 nových států. Za postranní čárou čeká řada dalších aspirantů a „ano“ ve skotském plebiscitu by je zřejmě povzbudilo.

Skotská kampaň za nezávislost staví na čtyřech nárocích. První je kulturní: chránit a posilovat identitu skotského lidu. Druhý je ideologický: posunout Skotsko směrem k sociální demokracii skandinávského typu. Třetí je politický: přivést demokratickou vládu blíž lidem. Konečně čtvrtý je ekonomický: nárokovat si větší díl ropy a plynu ze Severního moře.

Britští političtí lídři a mnohé evropské vlády Skoty důrazně vyzývají, aby hlasovali proti nezávislosti. Kampaň za „ne“ v referendu prohlašuje, že skotská nezávislost by přinesla nanejvýš jen málo z údajných přínosů, ba právě naopak by zapříčinila nejednu ekonomickou pohromu, od finanční paniky po přesun pracovních míst a průmyslu ze Skotska. Nezávislé Skotsko by navíc mohlo být vyloučeno z Evropské unie a NATO.

Co si o této debatě má myslet okolní svět? Měl by kampani za skotskou nezávislost vzdát hold jako průlomu u nároků na kulturní identitu a samosprávu? Nebo se na ni má pohlížet jako na další zdroj nestability a slabosti v Evropě, který v ostatních zemích a částech světa zesílí nejistotu?