Za hlubokou dekarbonizaci

NEW YORK – Pohleďme, co se minulý měsíc po celém světě dělo. Na přední stránky novin pronikla vlna veder v Austrálii, když teploty dosahující 45° Celsia přerušily tenisový turnaj Australian Open. Extrémní sucho v Kalifornii donutilo tamního guvernéra vyhlásit stav ohrožení. Rozsáhlé povodně v Indonésii připravily o život desítky lidí a desetitisíce dalších vyhnaly z domovů. Uhelný smog v Pekingu přiměl tamní obyvatele zůstat doma, uzavřel dálnice a odklonil lety. Takové události jsou každodenní výstrahy světu: probuďte se, než bude pozdě.

Vstoupili jsme do věku udržitelného rozvoje. Buď s planetou uzavřeme mír, anebo rozvrátíme svou těžce vydobytou prosperitu. Volba se zdá jasná, ale podstatné jsou činy, ne slova. Lidstvo dál kráčí po cestě zmaru, vedeno krátkodobou hamižností a nevědomostí.

Globální environmentální krize z velké části (byť ne zcela) plyne z celosvětového energetického systému založeného na fosilních palivech. Přes 80 % veškeré primární energie na světě pochází z uhlí, ropy a plynu. Když se tato fosilní paliva spalují, uvolňují oxid uhličitý, který pak mění klima planety. Fyzikální základy těchto dějů jsou známé už víc než sto let.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fjOmtIb/cs;