Ukrajina a krize mezinárodního práva

NEW YORK – Postup Ruska na Ukrajině představuje vážné a nebezpečné porušení mezinárodního práva. Ukrajina v roce 1994 souhlasila, že se vzdá jaderných zbraní, jež zdědila po Sovětském svazu, výměnou za slavnostní závazek Spojených států, Velké Británie a Ruska, že budou chránit ukrajinskou územní celistvost a svrchovanost. Rusko teď slib porušilo, čímž nejenže poškodilo Ukrajinu, ale také podkopalo mezinárodní právní rámec bránící šíření jaderných zbraní.

Nezmění-li Rusko kurz, což se v dohledné době nezdá pravděpodobné, globální důsledky budou dozajista vážné. USA a Evropská unie zavedou sankce, oslabí ruské hospodářství a světovou ekonomiku – a rozdmýchají další pnutí a nacionalismus. Chyby na jedné či druhé straně by mohly vyústit v násilnou katastrofu. Stačí si připomenout kolotoč nabubřelosti a špatného odhadu, který na rok přesně před stoletím vedl k propuknutí první světové války.

Ukrajinská krize je děsivá sama o sobě, avšak nesmíme přehlížet obecnější lhostejnost k mezinárodnímu právu během posledních let. Aniž bychom snižovali závažnost současných kroků Ruska, měli bychom si uvědomit, že k nim dochází v kontextu opakovaného porušování mezinárodního práva ze strany USA, EU a NATO. Každé takové porušení podrývá křehkou stavbu mezinárodního práva a vyvolává riziko, že uvrhne svět do války všech proti všem, ignorující právo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/e4WR9HD/cs;