Putinovo nebezpečné směřování

NEW YORK – Hrozby plynoucí z krize na Ukrajině jsou tak velké, že je víc nadsadit nelze. Ruský prezident Vladimír Putin otevřeně i vskrytu podněcuje na východě Ukrajiny separatismus a vyhlásil jednostranné ruské právo zasáhnout tam, zcela v rozporu s mezinárodním právem. Provokativními politikami se Rusko dostává na dráhu, kde mu hrozí střet se Západem.

Putin svůj úhel pohledu vysvětlil v nedávném televizním vystoupení: současné mezinárodní hranice Ruska jsou provizorní, určené dějinnými náhodami, například převodem Krymu z Ruska na Ukrajinu v roce 1954 či ruských území na východní Ukrajinu ve 20. letech. Putin tvrdí, že je právem a povinností Ruska bránit etnické Rusy v sousedních zemích, zejména při nahodilosti stávajících hranic.

Jestliže etničtí Rusové volají po návratu do Ruska, tvrdí Putin, Rusko musí jejích volání vyslyšet. Jízlivě divákům připomněl, že východní Ukrajina se za carských dob označovala za „Novou Rus,“ čímž dal jasně najevo, že se novou Rusí může stát opět.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SGEH7Ds/cs;