Paul Lachine

Jak zvítězit v boji proti smrtelným nemocem

MAPUTO – Jedním z největších úspěchů rozvojové pomoci za poslední dekádu je Globální fond pro boj proti tuberkulóze, AIDS a malárii. Globální fond zachránil miliony životů a pomohl zemím po celém světě bránit se třem epidemickým nemocem. Teď se obrací na světové vlády a soukromý sektor se žádostí o financování na další tři roky, přičemž vlády se chystají o dalším financování rozhodnout zkraje prosince ve Washingtonu.

Ještě v roce 2000 epidemie HIV/AIDS devastovala nejchudší země světa, zejména v Africe. Nová antiretrovirální léčiva už sice byla vyvinuta a v bohatých zemích se používala, ale pro ty nejchudší byla příliš nákladná. Miliony chudých lidí umíraly na AIDS, přestože nové léky by jim dokázaly zajistit přežití.

Vracely se také další dvě smrtelné nemoci, malárie a tuberkulóza. Počet úmrtí na malárii prudce stoupal, zčásti proto, že zdravotnické soustavy chudých zemí byly dramaticky podfinancované, a zčásti proto, že malarický parazit získal rezistenci vůči běžným léčivům.  Schopnost potírat malárii se ovšem zlepšovala, díky nově vznikajícím technikám: insekticidy napuštěným moskytiérám s dlouhou životností, které předcházejí infekci komářím kousnutím, lepší diagnostice k určení infekce a nové generaci vysoce účinných léků.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZNZUUsH/cs;