Evropa podle Draghiho

PAŘÍŽ – Centrální bankéři si často zakládají na tom, že jsou nudní. Ne tak Mario Draghi. Před dvěma lety, v červenci 2012, jako prezident Evropské centrální banky všechny překvapil prohlášením, že udělá „vše, co bude v jeho silách“, aby zachránil euro. Mělo to dramatický účinek. Letos v srpnu využil každoročního setkání špičkových centrálních bankéřů v Jackson Hole v americkém státě Wyoming k vypuštění dalšího šrapnelu.

Draghiho projev byl tentokrát analytičtější, ale o nic méně smělý. Draghi nejprve zaujal stanovisko v probíhající debatě o vhodné politické reakci na současnou stagnaci eurozóny. Zdůraznil, že vedle strukturálních reforem je zapotřebí i podpora agregátní poptávky a že dělat v tomto směru málo je jednoznačně riskantnější než dělat příliš.

Za druhé potvrdil, že ECB je připravena přispět svým dílem k pozvednutí agregátní poptávky, a zmínil nákupy aktiv neboli kvantitativní uvolňování coby nezbytný nástroj v situaci, kdy inflační očekávání klesla pod oficiální dvouprocentní cíl.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WXNpqBm/cs;