Asijské demokratické drama

ŽENEVA – Asijské politické spektrum se pohybuje od brutálního despotismu v Severní Koreji po osvícenou konstituční monarchii v Bhútánu (tak osvícenou, že začala používat ukazatel hrubého národního štěstí jako alternativu k hrubému domácímu produktu). Mezi těmito dvěma protipóly se přitom nachází mnoho různých odstínů. Opět se však objevuje stará výtka, že Asie není uzpůsobená k demokracii na západní způsob. Mají skeptikové pravdu?

V jižní a východní Asii mají demokracie převahu nad diktaturami v poměru sedmnáct ku šesti. Demokracie však zažívají bouřlivé časy. Politický pat v Thajsku provázený mohutnými demonstracemi proti demokracii pronikl do světových titulků a ani volby v Bangladéši se neobešly bez násilných protestů. Na Srí Lance dochází k rozsáhlému porušování lidských práv. Kambodžané trpí brutálním politickým útiskem. A politický život v největší demokracii světa Indii je rozháraný a chaotický.

Přesto je představa demokratické exkluzivity mylná a současně i historicky krátkozraká. Ačkoliv téměř všechny západní země jsou v současnosti demokraciemi, je tomu tak teprve od 90. let. O pouhé půlstoletí dříve se dal počet západních demokracií spočítat na prstech. A i tyto demokracie byly nedokonalé: použijeme-li nejzákladnější měřítko demokracie – všeobecné volební právo –, pak se daly Spojené státy považovat za opravdu demokratickou zemi až po vítězstvích občanských práv v 60. letech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sh8Kvgc/cs;