Dokáže se Japonsko znovu nastartovat?

CAMBRIDGE – Nedávná politická rozhodnutí japonského premiéra Šinzó Abeho – dramaticky zvýšit měnový stimul, odložit zvýšení spotřební daně a bleskově vypsat na polovinu prosince volby – navrátila jeho zemi do popředí intenzivní politické debaty. Problém je jednoduchý: Jak mohou stárnoucí rozvinuté ekonomiky oživit po finanční krizi růst? Řešení jednoduché není.

Dnes už je zřejmé, že první kolo Abeho reforem – známých jako „abenomika“ – nevyvolalo trvalou inflaci. Naděje na pokračující zotavení po dvou po sobě jdoucích čtvrtletích záporného růstu ochably. Otázka zní, zda abenomika verze 2.0 vrátí japonskou ekonomiku na cestu k obnovené prosperitě.

Můj osobní názor je takový, že „tři šípy“ abenomiky verze 1.0 byly správně zvolené: měnová politika na obnovu inflace „stůj co stůj“, podpůrná fiskální politika a strukturální reformy na podporu dlouhodobého růstu. Ačkoliv však centrální banka vedená guvernérem Haruhiko Kurodou svou část dohody splnila, zbylé dva „šípy“ abenomiky nedolétly dostatečně daleko.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/tRuefYGcs