0

Japonské možnosti

TOKIO – Současná pnutí mezi Čínou a Japonskem oživila úvahy o tom, jak hluboko Japonsko kleslo od svých zlatých dob v 80. letech minulého století. Vzato v rozsahu, v jakém je tento pocit úpadku zakotven v realitě: může se Japonsko vzpamatovat?

Japonskou ekonomiku sužují už dvě desetiletí pomalého růstu v důsledku špatných politických rozhodnutí, která následovala po zhroucení tamní obrovské bubliny cen aktiv zkraje 90. let. V roce 2010 japonské hospodářství předběhla co do celkové velikosti čínská ekonomika, třebaže u velikosti v přepočtu na hlavu je jen šestinová. Z deseti společností s nejlepším postavením na světovém žebříčku podle tržní kapitalizace bylo v roce 1988 osm společností japonských; dnes ani jedna.

Navzdory současné žalostné výkonnosti si však Japonsko uchovává působivé mocenské zdroje. Patří mu třetí největší národní ekonomika na světě, důmyslná průmyslová odvětví a nejlépe vyzbrojené konvenční vojenské síly mezi asijskými zeměmi.

Před pouhými dvěma desítkami let se mnozí Američané báli, že je Japonci předstihnou poté, co japonský příjem na hlavu překonal americký. Knihy předpovídaly pacifický blok pod vedením Japonska, do něhož USA pozvány nebudou, a dokonce případnou válku mezi oběma zeměmi. Futurolog Herman Kahn odhadoval, že se Japonsko stane jadernou supervelmocí a že posun japonské úlohy se bude podobat „změně, již do evropských a světových záležitostí v 70. letech 19. století vnesl vzestup Pruska“.