Shinzo Abe visits Yasukuni Shrine in Tokyo AFP/Getty Images

Proč je Japonsko bez populistů?

TOKIO – Zdá se, že i v době, kdy se přes Evropu, Spojené státy, Indii a některé části jihovýchodní Asie valí vlna pravicového populismu, je Japonsko vůči této hrozbě prozatím imunní. V Japonsku neexistují demagogové typu Geerta Wilderse, Marine Le Penové, Donalda Trumpa, Naréndry Módího či Rodriga Duterteho, kteří využívají potlačované zášti vůči kulturním či politickým elitám. Proč tomu tak je?

K populismu měl v Japonsku zřejmě nejblíže bývalý starosta Ósaky Tóru Hašimoto, který si udělal jméno jako televizní celebrita a v posledních letech si uřízl ostudu, když schvaloval využívání sexuálních otrokyň japonskou císařskou armádou během války. Jeho ultranacionalistické postoje a odpor k liberálním médiím představovaly důvěrně známou verzi pravicového populismu. Nikdy se mu však nepodařilo proniknout do celostátní politiky.

Dnes dává Hašimoto bezplatné rady premiéru Šinzó Abemu v otázce zpřísňování zákonů o národní bezpečnosti. A právě zde spočívá jedno vysvětlení zdánlivé neexistence pravicového populismu v Japonsku. Nikdo nemůže být ztotožňován s politickou elitou více než Abe, vnuk válečného ministra a pozdějšího premiéra a syn ministra zahraničí. Přesto tento člověk sdílí nevraživost pravicových populistů vůči liberálním akademikům, novinářům a intelektuálům.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ASOTUHT/cs;