Japonsko nesmí dál mlčet

Nedávný průzkum veřejného mínění v Japonsku prokázal, že 68% jeho obyvatel je přesvědčeno, že USA a Británie by neměly zahájit válku proti Iráku. A přesto ani premiér Koizumi ani ministr zahraničí při rozpravách v Dietu, nasem parlamentu, nepronesou nic víc než mdlé ohlasy: ,,Japonsko nemůže reagovat na hypotetickou situaci`` nebo ,,Japonsko nemůže zaujmout rozhodné stanovisko bez vyhodnocení výsledků inspekcí`` a ,,Je v japonském národním zájmu nevyhlasovat, zda jsme pro použití síly nebo proti.``

Jak ale prokazuje krize u sousedů na Korejském poloostrově, Japonsko si nemůže dovolit mlčet ani mlžit ve vztahu k narůstající globální nestálosti.

Proč je Japonsko zdánlivě nedotčené mezinárodními záležitostmi? Země se v otázce vlastní bezpečnosti naprosto spoléhá na USA už déle než padesát let a japonská vláda je v zásadě přesvědčena, že nemá jinou volbu než s USA souhlasit nebo mlčet.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sz2ErbW/cs;