ito7_KIMIMASA MAYAMAPOOLAFP via Getty Images_ldp electiohn KIMIMASA MAYAMAPOOL/AFP via Getty Images

Japonský závod čtyř koní

TOKIO – Minulý měsíc jsem napsal: „Nebude-li [japonský premiér Jošihide] Suga jednat rychle, přijdou o život další lidé a jednou z obětí viru se pak může stát i jeho politická pozice.“ Tento čas nyní nadešel.

Třetího září Suga oznámil, že se ve stranických volbách 29. září nebude ucházet o znovuzvolení do funkce předsedy Liberální demokratické strany (LDP). Jelikož má tato strana ve Sněmovně reprezentantů většinu (spolu s koaličním partnerem, stranou Komei), stane se její příští lídr automaticky novým premiérem. Po volbě vedení LDP budou v říjnu nebo v listopadu následovat parlamentní volby, neboť současnému parlamentu vyprší čtyřletý mandát. Protože v těchto volbách s největší pravděpodobností zvítězí LDP, usedne její šéf zvolený tento měsíc do křesla japonského premiéra pro příští funkční období.

Sugovo působení v úřadu premiéra tak potrvá jen asi rok. Ohlášení jeho odchodu vyvolalo prudký růst cen akcií, kdy index Nikkei 225 stoupl během jediného dne o více než 2% a i nadále si udržuje vzestupný trend. Do té doby připisovaly trhy značnou váhu možnosti, že Suga bude jako slabý premiér kandidovat, na podzim prohraje volby do sněmovny a příští rok v červenci i volby do horní komory. Tento scénář je nyní ze hry a trh na to reaguje pozitivně, přestože v otázce Sugova nástupce panuje nejistota.

Suga se sice pokusil do boje o opětovné zvolení vstoupit, ale nepodařilo se mu získat potřebnou dynamiku. Vzhledem k jeho nízké důvěře (méně než 30%) se mladší členové LDP obávali, že si strana nedokáže udržet parlamentní většinu. Straničtí kandidáti s mnohem menšími zkušenostmi v Dietu (japonském parlamentu) a s nižší pravděpodobností znovuzvolení hledali populárnějšího lídra.

Když začala být Sugova zranitelnost stále zjevnější, poslanci jako Fumio Kišida a Sanae Takaiči se rozhodli vstoupit do boje. A po Sugově rozhodnutí nekandidovat se k závodu připojil i reformně orientovaný veterán Taro Kono. Na poslední chvíli pak do ringu vstoupila ještě Seiko Noda, bývalá ministryně vnitra a komunikací.

Kišida, japonský ministr zahraničí v letech 2012-2017, je známý svou liberální agendou. V kampani za předsednictví LDP prosazuje odklon od neoliberální hospodářské politiky a volá po fiskálním stimulu v objemu „desetibilionů jenů“ (100 jenů je asi 0,92 dolaru). Tvrdí, že přerozdělování ve prospěch domácností s nižšími příjmy by podpořilo trvaleji udržitelný růst, a prosazuje zdvojnásobení příjmů lidí v oboru zdravotnictví, péče o děti a dlouhodobé péče.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Takaiči, která ve vládě bývalého premiéra Šinzó Abeho působila jako ministryně vnitra a komunikací, je známá spíše jako konzervativní jestřáb. Podporuje revizi (nebo nový výklad) ústavy ve prospěch rozšíření působnosti sebeobranných sil tak, aby měly pravomoc udeřit na nepřítele i preventivně, nikoliv pouze v reakci na útok.

Její konzervatismus zasahuje i do sociální politiky. Například se staví proti manželstvím párů stejného pohlaví a proti odlišným příjmením pro manžele a manželku. Na poli hospodářské politiky by však oživila a udržovala expanzivní měnovou a fiskální politiku takzvané abenomiky, pouze s novým názvem „sanaenomika“. Je průkopnicí moderní měnové teorie a upřednostňuje neomezený růst fiskálního stimulu až do dosažení dvouprocentního inflačního cíle.

Kono v současné době dohlíží na postup očkování proti COVID-19 v zemi, přičemž v letech 2017 až 2019 působil jako ministr zahraničí a v letech 2019 až 2020 jako ministr obrany. Je známý jako reformátor, který se nebojí čelit byrokratickému odporu. Ve své kandidatuře na předsedu LDP si připsal zásluhy za urychlení očkování po počátečních dlouhých odkladech a chlubí se tím, že zajistil dostatečnou zásobu dávek a zřídil velká očkovací centra. Dříve prosazoval utlumení jaderných elektráren v zemi, ale postupně začal zaujímat umírněnější postoj, který by umožnil pokračování či obnovení provozu stávajících elektráren v případě dodržení přísných bezpečnostních podmínek.

V oblasti hospodářské politiky si sice Kono pohrával s myšlenkou slevy na dani z příjmu pro firmy, které udrží podíl výdajů na pracovní sílu na celkovém příjmu nad určitou úrovní, ale v oblasti měnové ani fiskální politiky nepřichází s žádnými konkrétními novými návrhy. Když byl nedávno dotázán na fiskální stimul, odvětil, že určení veřejných investic je stejně důležité jako jejich výše, čímž se vyhnul otázce výdajových úrovní. A přestože je považován za poněkud radikálního, jeho politická platforma je relativně umírněná, ke zklamání jeho tradičních stoupenců.

Na poslední chvíli ohlášená kandidatura Seiko Nody by mohla Konovi odčerpat hlasy. Noda bude kandidovat na platformě pomoci nízkopříjmovým a znevýhodněným skupinám.

Žádný z kandidátů by nezměnil úzké vazby Japonska na západní spojence. Takaiči je z trojice hlavních favoritů „nejpravicovější“, a fakt, že si pěstuje podporu japonských nacionalistů, by pravděpodobně zvýšil napětí s Čínou. Takaiči už dokonce navštívila svatyni Jasukuni, jejíž „kniha duší“ obsahuje jména přibližně tisícovky Japonců usvědčených z válečných zločinů po druhé světové válce.

V konkrétní otázce fiskálního stimulu je nejambicióznější Takaiči coby stoupenkyně moderní měnové teorie, a hned po ní Kišida. Nikdo neprosazuje změnu rámce inflačního cílení, který Japonská centrální banka stanovila na 2%.

Podle nejnovějšího průzkumu Nikkei byl v čele Kono s podporou 27% a na druhém místě figuroval Šigeru Išiba (17%), který mezitím kandidaturu stáhl a podpořil Kona. Následoval Kišida se 14%, Takaiči měla 7% a Noda 2%.

Do voleb vedení LDP promlouvají řadoví straníci i poslanci Dietu zvolení za LDP. Obecně řečeno se členové Dietu nechávají strhnout frakčním politikařením, čímž do situace vnášejí větší nejistotu, než by veřejné průzkumy naznačovaly. Tentokrát by to však mohlo být jinak. Parlamentní volby se konají už za měsíc a na rozhodování jednotlivých členů Dietu bude mít značný vliv obliba daného kandidáta u stranické základny. To činí z Kona jasného favorita.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka

https://prosyn.org/g17Oc6Gcs