ito7_KIMIMASA MAYAMAPOOLAFP via Getty Images_ldp electiohn KIMIMASA MAYAMAPOOL/AFP via Getty Images

Japonský závod čtyř koní

TOKIO – Minulý měsíc jsem napsal: „Nebude-li [japonský premiér Jošihide] Suga jednat rychle, přijdou o život další lidé a jednou z obětí viru se pak může stát i jeho politická pozice.“ Tento čas nyní nadešel.

Třetího září Suga oznámil, že se ve stranických volbách 29. září nebude ucházet o znovuzvolení do funkce předsedy Liberální demokratické strany (LDP). Jelikož má tato strana ve Sněmovně reprezentantů většinu (spolu s koaličním partnerem, stranou Komei), stane se její příští lídr automaticky novým premiérem. Po volbě vedení LDP budou v říjnu nebo v listopadu následovat parlamentní volby, neboť současnému parlamentu vyprší čtyřletý mandát. Protože v těchto volbách s největší pravděpodobností zvítězí LDP, usedne její šéf zvolený tento měsíc do křesla japonského premiéra pro příští funkční období.

Sugovo působení v úřadu premiéra tak potrvá jen asi rok. Ohlášení jeho odchodu vyvolalo prudký růst cen akcií, kdy index Nikkei 225 stoupl během jediného dne o více než 2% a i nadále si udržuje vzestupný trend. Do té doby připisovaly trhy značnou váhu možnosti, že Suga bude jako slabý premiér kandidovat, na podzim prohraje volby do sněmovny a příští rok v červenci i volby do horní komory. Tento scénář je nyní ze hry a trh na to reaguje pozitivně, přestože v otázce Sugova nástupce panuje nejistota.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/g17Oc6Gcs