ito6_Takashi AoyamaGetty Images_japancovid Takashi Aoyama/Getty Images

Japonské zoufalství z delty

TOKIO – Vzhledem k šíření varianty delta se počet nových nákaz virem COVID-19 na celém světě zvyšuje a tento růst je mnohem výraznější v oblastech a státech s nízkou mírou proočkovanosti. Ani Japonsko není výjimkou. Plně naočkováno je zde jen asi 40 % obyvatel – oproti 50-65 % v ostatních zemích skupiny G7 – a tempo nákazy se v posledních dvou měsících prudce zvyšuje. K 24. srpnu činil sedmidenní průměr denních potvrzených případů 23 036, což je v porovnání se třemi tisíci případy o pouhý měsíc dříve významný nárůst.

Před současným vzestupem bylo nejvyššího sedmidenního průměru kolem 6500 nakažených dosaženo v lednu a poté znovu v květnu letošního roku. Během těchto předchozích vln mělo vyhlášení nouzového stavu japonskou vládou a její „žádosti“, aby lidé nechodili ven, nějaký účinek. Tentokrát však lidé vládu do značné míry ignorují.

Rostoucí počty nakažených jsou špatnou zprávou pro kabinet, který brzy čekají parlamentní volby. Existují však i dvě světlá místa. Za prvé letní olympijské hry 2020 v Tokiu proběhly letos v létě bez větších incidentů a japonští sportovci na nich získali 27 zlatých medailí (třetí nejvyšší počet za Spojenými státy a Čínou). Většina Japonců má dnes pocit, že bylo dobré hry uspořádat – což je výrazný posun oproti předolympijským průzkumům.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ClJ7IRucs