James Waterworth  Europe’s Digital Reactionaries, IT crowd box Martin Deutsch/flickr

Evropští digitální zpátečníci

BRUSEL – Mnoho evropských politiků chválí internet. Jejich vzletná rétorika bohužel často zní falešně. Tito politici sice vyzývají k silné digitální agendě, avšak za podpory ochranářských domácích zájmů se mnohdy jedním dechem vyslovují za přibrzdění „rozvratného“ internetu zavedením přísných nových regulací.

Tyto obojaké řeči jsou pomýlené. Má-li Evropa v jednadvacátém století prosperovat, musí její nově zvolení představitelé přijmout pozitivní a konkrétní agendu na podporu internetu. To znamená podepsat dohody o digitálním volném obchodu a vytvořit ze současných 28 rozdrobených národních jurisdikcí skutečně jednotný evropský digitální trh. Dávno zastaralé zákony o duševním vlastnictví a poskytování licencí se musí reformovat. Nová pravidla o soukromí musí chránit občany a umožňovat inovace; výzvám k povinné lokalizaci dat a místním verzím „internetu“ je nutné odolat.

Pokud se tato robustní digitální agenda realizuje, mohla by zajistit to, co Evropa potřebuje po finanční krizi nejvíce: hospodářský růst. Podle OECD dnes internet představuje až 13% hospodářského výkonu v USA. Na digitální ekonomice jsou dnes závislé firmy všeho druhu. Malé společnosti, u nichž si lze po stisknutí pár kláves koupit polské starožitnosti, tradiční bavorské kostýmy nebo boty ze Španělska, prorazily hranice svých domácích trhů a oslovují spotřebitele z celého světa.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JCbY99U/cs;