Úřední šiml v evropském hospodářství

VARŠAVA – V průběhu posledních 60 let se projekt evropské integrace střetal a mnoha výzvami: poválečnými hospodářskými nesnázemi, těžkým jařmem komunismu a nepevným ukotvením světa po skončení studené války. Přestože je všechny překonal a Evropskou unii dnes tvoří 28 států, z nichž mnohé platí společnou měnou, EU čelí další, neméně významné výzvě – odlehčit břemeno regulace zatěžující její významná průmyslová odvětví.

Evropské podnikání svazují pravidla a normy, z nichž mnohé pocházejí od nevolených úředníků v Bruselu, jejichž chvályhodný záměr harmonizovat obchodní podmínky napříč EU naopak podlamuje obchodní kreativitu a dynamiku kontinentu. Hospodářská výkonnost je hlemýždí, neboť slábne konkurenční schopnost a zůstává tvrdohlavě vysoká nezaměstnanost, zejména mezi mladými lidmi.

Instituce EU vydávají každoročně tisíce norem, směrnic a rozhodnutí. V roce 2012 bylo přijato 1799 zákonů, v roce 2011 to bylo 2062. Ve sbírkách jsou stále některé zákony přijaté před drahnou dobou pro účely evropského společenství šesti zakládajících členů. To je byrokratická houština brzdící obchod a demotivující podnikatele.

https://prosyn.org/Dw3Oh4zcs