Podivný případ americké nerovnosti

BERKELEY – Pokud se v roce 2014 nestane něco nečekaně špatného, pak úroveň reálného HDP na obyvatele ve Spojených státech vyrovná a překoná úroveň z roku 2007. To není dobrá zpráva.

Abychom pochopili důvod, vezměme v úvahu, že během dvou hospodářských cyklů, které předcházely poklesu z roku 2007, rostl reálný HDP na obyvatele v americké ekonomice průměrným tempem 2% ročně; tímto tempem se ostatně reálný HDP na obyvatele zvyšoval zhruba celé století. Výkonnost americké ekonomiky je dnes tedy o sedm let – neboli o 14% – pod úrovní, která se v roce 2007 dala rozumně očekávat. A na obzoru není nic, co by americkou ekonomiku vrátilo – nebo alespoň přiblížilo – na růstovou dráhu, po níž se pohybovala před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Jedinou útěchou – a je to opravdu chmurná útěcha – zůstává skutečnost, že Evropa a Japonsko si ve srovnání s rokem 2007 vedou podstatně hůře.

Roční výpadek výkonnosti americké ekonomiky na obyvatele se tak v roce 2014 bude rovnat částce 9000 dolarů. To znamená, že 9000 dolarů na obyvatele za rok nebude vynaloženo na nákup zboží dlouhodobé spotřeby, na dovolené, na investice a tak dále. Do konce roku 2014 budou kumulativní ztráty na obyvatele v důsledku krize a jejích dopadů činit zhruba 60 000 dolarů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ww3ORjg/cs;