12

Tahle země není pro mladý

MILÁN – V posledních 20 letech se zhruba půl milionu Italů ve věku 18 až 39 let vystěhovalo do zahraničí, zejména do hospodářsky dynamičtějších zemí Evropské unie, jako jsou Německo, Francie a Velká Británie. A to jsou jen oficiální údaje; skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší, možná i více než dvojnásobná. Proč mladí Italové tolik touží odejít?

Z nedostatku politického zastoupení to není. Od roku 2013 se podíl poslanců mladších 40 let v italském parlamentu zvýšil z 7% na 13%. Itálie má dnes navíc jednu z nejmladších vlád ze všech rozvinutých zemí (pouze Francie je na tom lépe). A jednačtyřicetiletý premiér Matteo Renzi je nejmladším předsedou italské vlády v historii.

Přesto zůstávají mladí Italové hluboce nespokojení se stavem své země a s ekonomickými příležitostmi, které jim může nabídnout. Navzdory Renziho slibu, že zavede reformy s cílem omladit ekonomiku a instituce v zemi – na kteréžto platformě se dostal v roce 2014 k moci –, odešlo od té doby přibližně 90 000 Italů ve věku do 40 let.

Renziho poselství je sice chytře vymyšlené a optimistické, avšak nemůže zakrýt drsnou ekonomickou realitu dnešní Itálie. Ze všeho nejznepokojivější je míra nezaměstnanosti mladých lidí, která dosahuje 39% – je to jeden z nejvyšších poměrů v EU, který výrazně převyšuje unijní průměr 20%. A v situaci, kdy 26% lidí do 30 let nechodí do školy, nemá zaměstnání a ani se na něj nepřipravuje – jedná se o druhou nejvyšší míru v EU hned po Řecku –, se strukturální nezaměstnanost mladých lidí bude jen obtížně korigovat.