PD Secretary Matteo Renzi speaks during the Italian Social Democratic Party PD National Assembly on December 15, 2013 in Milan, Italy Vittorio Zunino Celotto/Getty Images

O co se hraje v italském referendu

MILÁN – Za posledních 68 let se v Itálii konalo 17 parlamentních voleb a několik referend. Jen třikrát se však italské hlasování dostalo do centra mezinárodní pozornosti: v roce 1948, kdy se země rozhodovala mezi Západem a komunismem, v roce 1976, kdy voliče čekala obdobná volba mezi křesťanskými demokraty a „eurokomunismem“ Enrika Berlinguera, a dnes, kdy se schyluje k referendu o ústavních reformách.

Blížící se hlasování může mít obrovské dopady. Premiér Matteo Renzi vsadil na výsledek referenda svou politickou budoucnost, když se zavázal, že v případě odmítnutí reforem odstoupí z funkce (i když to neudělá hned). Takový výsledek by nenapravitelně poškodil rovněž středolevou vládní koalici: Renziho Demokratickou stranu (PD) už dnes rozkládají vnitřní spory o reformy. Je docela možné, že se straně nevyhne rozštěpení ani v případě, kdy hlasování dopadne podle premiérova přání.

Renziho porážka bude interpretována jako vítězství dvou hlavních italských populistických stran: Ligy Severu a většího Hnutí pěti hvězd, v jehož čele stojí komik Beppe Grillo. Tyto dvě strany neuzavřely spojenectví, ale obě se vezou na vlně odporu proti establishmentu a snahy léčit problémy Itálie pomocí „národních řešení“ – počínaje návratem k italské liře.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nKMNJ2h/cs;