acemoglu8_ Burak KaraGetty Images_imamoglu istanbul Burak Kara/Getty Images

Istanbul ukazuje jak vítězit v zápase o demokracii

ISTANBUL – Když turecká Vrchní volební rada, většinově složená z členů jmenovaných prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, 6. května anulovala mimořádně důležité istanbulské komunální volby, svět byl právem znepokojen. Avšak poté, co teď proběhlo další hlasování, by měl být znepokojen Erdoğan.

Letošní obecní volby – původně konané 31. března – byly všeobecně považovány za referendum o Erdoğanově autoritářské vládě. Po opakovaných volbách v Istanbulu jsou nyní výsledky úplné. Opoziční koalice, vedená Republikánskou lidovou stranou (CHP), zvítězila ve třech nejvýznamnějších metropolitních oblastech Turecka: Ankaře, Izmiru a Istanbulu. Coby ekonomické hlavní město a nejlidnatější metropole země byl opravdovou trofejí právě Istanbul. Kromě symbolického významu těm, kdo jej ovládají, propůjčuje také značnou moc a prostředky (a příležitosti ke korupci). Jak řekl sám Erdoğan, „kdo vyhraje Istanbul, vyhraje Turecko“.

Tak jako populističtí lídři na Filipínách, v Brazílii, Maďarsku, Polsku a jinde, také Erdoğan, jenž vlastní politickou kariéru zahájil v roce 1990 právě jako starosta Istanbulu, se zdál připraven udělat vše pro to, aby zvrátil volební výsledek, který mu nevyhovuje. Opozice však ignorovala ty, kdo chtěli, aby opakované volby bojkotovala, a místo toho se do nových voleb pustila s ještě větším nasazením a Erdoğanovu Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), která vládne Turecku od roku 2002 a Istanbulu od roku 1994, s převahou porazila. Nový starosta, Ekrem Imamoğlu z CHP, v souboji s bývalým ministerským předsedou Binalim Yıldırımem z AKP ukořistil přes 54 % hlasů.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/Sz63n6Zcs