4

Obama v novém izraelském světě

PAŘÍŽ – Když nyní Benjamin Netanjahu sestavil z mrákotného kaleidoskopu možných povolebních kombinací novou izraelskou vládu, posunula se politika země do středu? Americký prezident Barack Obama by se mýlil, kdyby si to v době, kdy se připravuje na svou první oficiální návštěvu země, myslel.

Nečekané druhé místo nové strany Ješ Atid („Budoucnost existuje“) Jaira Lapida v posledních volbách rozhodně změnila charakter vlády: dvě přední ortodoxní strany Šas a Sjednocený judaismus tóry z ní zmizely a místo nich se v ní objevily dvě menší centristické strany Kadima a ha-Tnua. Ti, kdo si nad oslabením Netanjahuova Likudu a krajně pravicových izraelských stran oddechli úlevou, by však měli být stejně ostražití jako dříve.

Politické handlování prozatím skončilo a výsledek se zdá jistý. Netanjahu se vrátí do funkce premiéra a všechny strany – ať už jsou u moci, nebo ne – jsou připraveny zablokovat, rozředit nebo vyretušovat jakoukoliv politiku, kterou se nové vládě podaří přijmout. V Izraeli dnes otázka nezní tak, zda se střed udrží, nýbrž zda má vůbec nějaký význam.

V domácích ani mezinárodních záležitostech se Izrael ani tak neposunul do středu, jako si spíše osvojil nový typ národního konsensu, který se začal objevovat v roce 2011. V květnu až červnu onoho roku, zatímco mezinárodní společenství dál a dál diskutovalo o potenciálních výměnách území za stále vzdálenější mírové urovnání s Palestinci, se Izraelci začali zaměřovat na domácí bitvu o regulaci tvarohu.