0

Izraelský námořní debakl

HAIFA – Izrael se tragicky zmýlil, když jeho námořní komanda zahájila útok proti flotile převážející propalestinské aktivisty, kteří se pokoušeli prolomit izraelsko-egyptské obléhání Gazy. Toto dlouhodobé obléhání, které započalo poté, co Hamás převzal výlučnou kontrolu nad vládou v Gaze – a rozešel se přitom s Palestinskou národní samosprávou –, je humanitární katastrofou a vážnou morální chybou.

Útok nelze na nic svést, nelze ho odbýt slovy „takhle jsme to nechtěli“. Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua se musí omluvit obětem, vyšetřit, co se na krví zbrocených palubách lodí skutečně stalo, a přistoupit k poctivě míněným mírovým rozhovorům s ochotnými palestinskými předáky, jako je předseda Palestinské národní samosprávy Abú Mázin.

Skutečnost, že Hamás odmítá uzavřít mír, se současnou fraškou na moři během plavby do Gazy nijak nesouvisí. Skutečnost, že ozbrojení radikálové z Gazy odpalovali na izraelské civilisty rakety a nadále v tom pokračují, je irelevantní. Skutečnost, že flotila nevezla pouze „mírové aktivisty“, ale i mnoho lidí, kteří si přejí zničení Izraele a vyhubení Izraelců, není důvodem k tomu posílat na ně vojáky.

Dokonce ani skutečnost, že se z některých těchto „humanitárních pracovníků“ vyklubali vojáci vyzbrojení řadou dosti nemírumilovných nožů a holí, nemůže ospravedlňovat střelbu vedenou s cílem zabít. Tím, kdo na místě porušoval zákon a kdo jednal jako pravověrný pirát, byla bohužel uniformovaná izraelská komanda vystupující také mým jménem.