0

Vítězství izraelských centristů

JERUZALÉM – Izraelské volby jsou vítězstvím středové politiky a národního konsenzu. Ostatně právě ten je klíčem k porozumění nejen volebnímu výsledku, ale také izraelskému veřejnému mínění, příští vládě a jejím politikám.

Izraelci si na základě zkušenosti vytvořili světonázor, který spojuje tradiční levicové a pravicové uvažování. Na jedné straně chtějí dosáhnout komplexního politického urovnání s Palestinci, opřeného o vznik palestinského státu výměnou za skutečný, trvalý mír. Na druhé straně jsou si vědomi, že neexistuje žádné palestinské vedení s dostatkem síly a umírněnosti, které by jej zajistilo.

Své omyly už prokázala levice i pravice. Levice nabízela velké ústupky a byla kvůli míru ochotna přijmout obrovská rizika. Neexistuje však žádný věrohodný způsob, jak dosáhnout dohody s tak radikálními silami, jako je Írán, Sýrie, Hamás a Hizballáh, jež do jedné usilují o likvidaci Izraele. Palestinská samospráva (PS) je sice méně extrémní, ale její vedení je slabé, neovládá Gazu a stále překypuje elementy prosazujícími tvrdou linii.

Tento přístup ztratil věrohodnost také v důsledku vzestupu Hamásu a jeho odhodlání vést permanentní válku proti Izraeli, přibývajícího vlivu Íránu a jeho programu vývoje jaderných zbraní a vysokých – a dokonce stoupajících – úrovní nenávisti Arabů a muslimů vůči Izraeli. Svět navíc Izrael za ústupky a podstupování rizik nijak neodměnil. Ba dokonce čím víc Izrael dával, tím víc urážek a nepřátelství na něj v mnoha oblastech dopadalo.