4

Pokrytectví izraelské lobby za práva gayů

LONDÝN – Jedno z mála liberálních vítězství v konzervativní době ve Spojených státech bylo formální přijetí homosexuality. Manželství mezi stejnými pohlavími je nyní uznáváno federální vládou a je legální v 35 z 50 států.

Spojené státy v tom nejsou sami. Devatenáct dalších zemí (nebo alespoň regionů v zemích) – především v Evropě a severní a jižní Americe – nyní povoluje gay párům legální sňatek. Jihoafrická republika je jedinou africkou zemí, ve které je povolen sňatek stejných pohlaví a naopak není legální kdekoliv v Asii či na Blízkém východě, kde může být otevřená homosexualita stále extrémně nebezpečná. Minulý rok přijala Uganda zákon, jehož autorství je částečně přisuzováno dobře financovaným evangelickým misionářům z US, a který přikazuje trest smrti za přistižení při homosexuálním aktu. V Iránu může být trest smrti za sodomii, což platí i pro Saudskou Arábii, Hamásem kontrolovanou Gazu a samozřejmě také pro militantní skupiny jako je Islámský stát.

Na titulcích placené inzerce v New York Times z 23. prosince tedy není nic nepravdivého. V textu, umístěným pod obrázkem zranitelně vypadajícího, mladého amerického chlapce, stálo „Hamás, ISIS a Írán zabíjejí gaye, jako jsem já“. A poslední věta této inzerce je také celkem pravdivá: „V Izraeli jsem svobodný“. To sice je, ale ne na manželství, za což vděčí odporu silné izraelské ortodoxní komunity.

S touto reklamou je však něco v nepořádku. Zaplatil za ní ortodoxní rabín Shmuel “Shmuley“ Boteach, populární mediální osobnost známá také jako “americký rabín“, který předsedá nátlakové skupině This World, která prosazuje izraelské a židovské hodnoty. Další významnou osobností v této skupině je Sheldon Adelson, kasinový magnát z Las Vegas, který daroval miliony dolarů republikánským politikům, kteří nejaktivněji podporují Izrael. Upřednostňovaný přednášející pro galavečery skupiny This World je pravicový republikán a bývalý texaský guvernér Rick Perry, který kdysi přirovnal homosexualitu k alkoholismu.