58

Jak zastavit bumerang terorismu

NEW YORK – Teroristické útoky na civilisty, ať už odpálení ruského letadla nad Sinajem, při němž zahynulo 224 civilních pasažérů, úděsné masakry v Paříži, které si vyžádaly 129 nevinných životů, nebo tragické bombové útoky v Ankaře, při nichž zemřelo 102 mírových aktivistů, jsou zločiny proti lidskosti. Jejich pachatele – v tomto případě Islámský stát (ISIS) – je nutné zastavit. K úspěchu bude zapotřebí jasně porozumět kořenům této bezcitné sítě džihádistů.

Ač je bolestné si to přiznat, Západ, především Spojené státy, nese podstatnou odpovědnost za vytvoření podmínek, v nichž se ISIS daří. Snížit riziko dalšího terorismu může jedině změna americké a evropské zahraniční politiky vůči Blízkému východu.

Nedávné útoky je třeba chápat jako „bumerangový terorismus“: děsivý nezamýšlený důsledek opakovaných amerických a evropských utajovaných i otevřených aktivit napříč Blízkým východem, severní Afrikou, Africkým rohem a střední Asií, které se zaměřily na svržení vlád a dosazení režimů vyhovujících západním zájmům. Tyto operace nejenže destabilizovaly regiony, které si vzaly na mušku, a vyvolaly v nich značné utrpení, ale také přivodily obyvatelstvu v USA, Evropské unii, Rusku a na Středním východě významné riziko teroru.

Veřejnosti nebyla nikdy předložena skutečná historie Usámy ibn Ládina, al-Káidy ani vzestupu ISIS v Iráku a Sýrii. Od roku 1979 americká CIA mobilizovala, verbovala, cvičila a vyzbrojovala mladé sunnitské muže, aby v Afghánistánu bojovali proti Sovětskému svazu. CIA brala rekruty z širokých muslimských populací (včetně evropských) a formovala mudžáhedíny, mnohonárodnostní sunnitské bojové síly povolané k vypuzení sovětských bezvěrců z Afghánistánu.