Fanatické 1% islámu

Dominance konzervativního islámu na Středním východě je odrazem elementární reality muslimské společnosti. Tento konzervatismus však není správné si plést s násilným radikalismem, jak bohužel činí Amerika. Třebaže snad konzervatismu patří majorita „arabské ulice“ (a ulice perské), neznamená to ještě, že regionu bude nevyhnutelně vládnout násilí a terorismus.

Nedávná studie publikovaná v Damašku Střediskem islámských studií poukázala na to, že konzervativci tvoří asi 80% obyvatelstva islámských společností Středního východu. Většinu zbývajících 20% tvoří reformátoři. Radikálové mohou počítat jen s podporou pouhého 1% populace. Podle mého názoru jsou tyto hrubé poměry stabilní už celých deset století islámských dějin, s drobnými odchylkami.

Vznikla islámská terminologie, která tyto odlišnosti popisuje. Radikálové se prvně objevili jako „chawáridž“, fanatická skupina z doby prvního sta let existence islámu, která využívala nařčení z rouhačství – a násilí – k potlačování i jen malých názorových odlišností. Dnešní konzervativci jsou mezi náboženskými učenci známi jako „lidé písma“ – ti, kdo lpí na písmu islámských textů. Reformisté, jak je známe dnes, jsou ekvivalentem „lidí rozumu“.

https://prosyn.org/AmohzW5cs