22

Jak zvládnout krizi kolem IS

NEW YORK – Jednoho dne se historikové pořádně zapotí, až budou diskutovat o příčinách chaosu, který dnes zachvacuje velkou část Blízkého východu. Do jaké míry, budou se ptát, šlo o nevyhnutelný důsledek závažných chyb, které měly mnohé společnosti a politické systémy v regionu společné, a do jaké míry pramenil tento výsledek z toho, co se rozhodly dělat (či nedělat) ostatní státy?

Jsme to však my, kdo se musí vyrovnat s realitou a důsledky současného chaosu v regionu. Ať už jsme do současné situace na Blízkém východě dospěli jakkoliv, každopádně se v ní ocitáme a je to situace neblahá.

V sázce je nesmírně mnoho – v lidském, hospodářském i strategickém smyslu. Statisíce lidí přišly o život, miliony o domov. Ceny ropy jsou nízké, ale pokud Saúdská Arábie zažije teroristické útoky nebo nestabilitu, dlouho nízké nezůstanou. Ohrožení regionu je velké a stále sílí, takže se týká lidí ve všech jeho částech, neboť extremističtí bojovníci se vracejí domů a jiní, kteří nikdy neodešli, jsou podněcováni páchat strašlivé věci. Ačkoliv se však Blízký východ potýká s bezpočtem problémů ohrožujících jeho stabilitu, žádný z nich není tak velký, nebezpečný a bezprostřední jako Islámský stát (IS).

Lidé, kteří odmítají nazývat Islámský stát státem, mají do jisté míry pravdu. IS je v mnoha ohledech křížencem: zčásti je to hnutí, zčásti síť, zčásti organizace. Nedefinují ho zeměpisné hranice. Zároveň však ovládá konkrétní území, může se pochlubit zhruba 20 000 bojovníky a má vlastní agendu živenou náboženskou ideologií.