Je evropský sen u konce?

NEW YORK – Měli euroskeptikové přece jen pravdu? Byl sen o sjednocené Evropě – inspirovaný obavami z další evropské války a živený idealistickou nadějí, že národní státy jsou překonané a ustoupí dobrému evropanství – jen utopistickou slepou uličkou?

Na první pohled je současná evropská krize, která podle některých předpovědí povede k rozpadu Evropské unie, finančního rázu. Jacques Delors, jeden z architektů eura, dnes tvrdí, že jeho myšlenka jednotné měny byla dobrá, ale její „uskutečnění“ pomýlené, protože slabší země dostaly možnost přehnaně si půjčovat.

Tato krize je však v zásadě politická. Když mají suverénní státy vlastní měny, jsou občané ochotni připustit, že jejich peníze zaplacené na daních putují do nejslabších regionů. Je to výraz národní solidarity – vědomí, že občané dané země patří k sobě a jsou připraveni v době krize obětovat vlastní zájmy pro společné dobro.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IpA6EMB/cs;