1

Je Sýrie příští kostkou domina?

LONDÝN – Vamp#160;době, kdy jsou tuniský a egyptský režim svrženy a pouliční protesty zachvacují řadu měst od Alžíru po Teherán, si mnozí lidé kladou otázku, která kostka domina by mohla spadnout příště. Sýrie, jejíž sekulární militarizovaná diktatura nejvíce připomíná padlé režimy vamp#160;Tunisku a Egyptě, nemusí být další na řadě, nicméně se zdá, že se blíží do bodu, kdy se začne zvrhávat.

Stará „teorie domina“ vamp#160;mezinárodních vztazích byla samozřejmě jen hrubým způsobem, jak zdůraznit, že různé části jakéhokoliv regionu jsou navzájem propojené. Na dnešní arabský svět by se možná víc hodilo přirovnání kamp#160;šachovnici, na níž odstranění byť jediného pěšce zákonitě změní vztahy mezi všemi ostatními figurami.

Dnes, kdy se protesty vrší a násobí, vlády všech arabských států na Blízkém východě a vamp#160;severní Africe pravděpodobně věří, že kdyby mohly nasadit vlastní prostředky, dokážou vnitřní nesouhlas ve svých zemích zvládnout.

Vamp#160;Sýrii se zdá nevyhnutelné, že protest může brzy zlomit křehkou politickou nehybnost režimu. Většina obyčejných Syřanů se potýká samp#160;extrémně obtížnými ekonomickými a sociálními podmínkami včetně vysoké nezaměstnanosti, rostoucích cen potravin, omezení osobní svobody a endemické korupce. Tyto faktory se nijak neliší od faktorů, které přivedly lidi do ulic vamp#160;severní Africe a na Blízkém východě. Co začalo jako protesty proti životním podmínkám, přerostlo vamp#160;plnohodnotné volání po svobodě a demokracii.