0

Zničí Putin sám sebe?

Se zatčením nejbohatšího člověka v zemi, ropného magnáta Michaila Chodorkovského, sklouzlo Rusko do hluboké politické krize. Prezident Vladimír Putin nevědomky zvolil vabank hru o vítězství nad ropným oligarchou. V sázce není nic menšího než křehká ruská demokracie.

Soudní žaloba proti Chodorkovskému se týká starých případů privatizace a daňových úniků. Obvinění vznesená proti Chodorkovskému jsou ale stejně chatrná jako tendenční: zmiňovaná privatizační kauza už byla v minulosti mimosoudně urovnána a Chodorkovský využíval pouze takové postupy vyhýbání se daním, jež jsou v Rusku běžné - a jež byly soudně potvrzeny. Putinovým skutečným problémem je to, že Chodorkovský je příliš mocný a nezávislý, než aby nebyl překážkou zúžené politiky, již si prezident přeje.

Během čtyř let u moci Putin rozvinul čtyři základní politické taktiky. První tři - volnotržní reforma, zákonnost a pragmatická zahraniční politika - byly všeobecně přijaty s nadšením, zatímco čtvrtá - ,,řízená demokracie" - byla tolerována proto, že zajistila politickou stabilitu. Teď ale hrozí, že ,,řízená demokracie" rozleptá všechny tři Putinovy předchozí úspěchy.

Chodorkovský je už čtvrtým významným podnikatelem, jemuž úřady znemožnily činnost. Stát dále převzal čtyři nezávislé televizní kanály a ve významných médiích není dovoleno kritizovat Putina. Kreml dostal pod kontrolu i hlavní agentury pro výzkum veřejného mínění. Volby v regionech se pravidelně falšují, často diskvalifikací předních opozičních kandidátů. Vzorec jasně prosvítá: systematické autoritářské úsilí je v plném proudu.