Zničí Putin sám sebe?

Se zatčením nejbohatšího člověka v zemi, ropného magnáta Michaila Chodorkovského, sklouzlo Rusko do hluboké politické krize. Prezident Vladimír Putin nevědomky zvolil vabank hru o vítězství nad ropným oligarchou. V sázce není nic menšího než křehká ruská demokracie.

Soudní žaloba proti Chodorkovskému se týká starých případů privatizace a daňových úniků. Obvinění vznesená proti Chodorkovskému jsou ale stejně chatrná jako tendenční: zmiňovaná privatizační kauza už byla v minulosti mimosoudně urovnána a Chodorkovský využíval pouze takové postupy vyhýbání se daním, jež jsou v Rusku běžné - a jež byly soudně potvrzeny. Putinovým skutečným problémem je to, že Chodorkovský je příliš mocný a nezávislý, než aby nebyl překážkou zúžené politiky, již si prezident přeje.

Během čtyř let u moci Putin rozvinul čtyři základní politické taktiky. První tři - volnotržní reforma, zákonnost a pragmatická zahraniční politika - byly všeobecně přijaty s nadšením, zatímco čtvrtá - ,,řízená demokracie" - byla tolerována proto, že zajistila politickou stabilitu. Teď ale hrozí, že ,,řízená demokracie" rozleptá všechny tři Putinovy předchozí úspěchy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aPi6bTL/cs;