Je otevřená diplomacie možná?

PRINCETON – Na Princetonské univerzitě nikdy není daleko k Woodrowu Wilsonovi, který tu byl rektorem, než se stal prezidentem Spojených států. Na prostory menzy Wilsonovy koleje, kde působím, shlíží jeho obraz v nadživotní velikosti a Prospect House, dnešní jídelna profesorského sboru, bývala v dobách, kdy univerzitu řídil, jeho rodinným domem.

Když tedy vypuklo pozdvižení nad nedávným zveřejněním čtvrt milionu diplomatických depeší skrze WikiLeaks, vybavil se mi Wilsonův projev z roku 1918, v němž předložil „Čtrnáct bodů“ pro dosažení spravedlivého míru, který ukončí první světovou válku. První z těchto čtrnácti bodů říkal: „Je třeba dospět k otevřeným mírovým úmluvám, po nichž s jistotou nebude docházet k žádnému privátnímu mezinárodnímu vyjednávání ani rozhodování, ale diplomacie se bude vždy uskutečňovat upřímně a veřejnosti na očích.“

Měli bychom tento ideál brát vážně? Je zakladatel WikiLeaks Julian Assange skutečným následovníkem Woodrowa Wilsona?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LgyAVYH/cs;